Rzeszów to bez dwóch zdań jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Czym się wyróżnia? Dlaczego poziom życia w Rzeszowie stale rośnie? Poniżej prezentujemy garść ciekawostek na temat stolicy województwa podkarpackiego.

Rzeszów obecnie zamieszkuje 198 476 mieszkańców. Miasto należy do Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszenia Eurocities, które zrzesza największe miasta europejskie. Rzeszów otrzymało prawa miejskie na prawie magdeburskim 19 stycznia 1354 roku, które nadał król Kazimierz Wielki.

Rzeszów to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Na jego terenie znajduje się popularny międzynarodowy port lotniczy „Rzeszów-Jasionka” oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, którego działalność ukierunkowana jest na nowoczesne rozwiązania technologiczne. W Rzeszowie znajduje się również jedna z największych stref ekonomicznych w naszym kraju – Specjalna Strefa Ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko. W rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu opracowywanego przez miesięcznik „Forbes” Rzeszów zajęło w 2015 roku 1. miejsce.

Certyfikat MSC od Global Quality

Jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe, to w Rzeszowie zdecydowano się umiejscowić trzy honorowe konsulaty: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.
Władze miasta przywiązują dużą wagę do zazielenienia Rzeszowa i jego bogatej oferty turystyczno-kulturalnej. W mieście znajduje się aż 11 dużych parków i wiele terenów zielonych. W obrębie miasta leży również rezerwat przyrody Lisia Góra. Będąc w Rzeszowie możemy wybrać się m.in. do modernistycznej filharmonii, wielu kin, kawiarni artystycznych, teatrów czy opery.

Rzeszów jako pierwsze miasto w naszym kraju postanowiło zadbać o nieograniczony dostęp do informacji dla swoich mieszkańców. Władze udostępniły mieszkańcom darmowy Internet szerokopasmowy (ResMAN).

Rzeszów to również niezwykle rozwinięty ośrodek handlowy. Jeśli chodzi o wskaźnik nasycenia powierzchni handlowej a 1000 mieszkańców, to miasto od lat znajduje się w czołówce polskiego rankingu. Tylko samym Galerii Handlowych znajduje się w Rzeszowie aż 7.

W kwestii sportu Rzeszów jest jednym z najbardziej aktywnych miast Polski. Działa tu wiele klubów piłkarskich, m.in. sekcja piłkarska Resovii oraz sekcja piłkarska Stali Rzeszów. Miasto jest także reprezentowane przez jeden z najlepszych klubów siatkarskich w Europie, a mianowicie Asseco Resovię Rzeszów. Miasto jest także organizatorem Europejskiego Stadionu Kultury, który po rozgrywkach Euro 2012 przerodziło się w wydarzenie cykliczne. W mieście znajduje się również jedna z najnowocześniejszych hal sportowo-widowiskowych – Hala Podpromie.

Honorowymi obywatelami miasta Rzeszów są m.in. Józef Piłsudski, Papież Jan Paweł II czy Edward Śmigły-Rydz.