Wystawa Światło i duch w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie jest prezentacją dorobku uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dzieła malarskie, rzeźbiarskie i graficzne oraz prace wykonywane w pracowniach ceramiki, snycerstwa i kowalstwa artystycznego, powstawały od lat dziewięćdziesiątych, pod kierunkiem wybitnych artystów, pedagogów między innymi: Piotra Kidy, Emila Polita, Józefa Gazdy, Leszka Kuchniaka, Lucjana Kanii, Krzysztofa Brzuzana, Andrzeja Korca i Ryszarda Dudka.
Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie jest największą w Polsce średnią szkołą plastyczną. Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zawodzie plastyk, w zakresie jednej ze specjalizacji: technik graficznych (projektowanie graficzne), aranżacji przestrzeni (aranżacja wnętrz), form rzeźbiarskich takich jak: ceramika artystyczna, snycerstwo, czy kowalstwo artystyczne i metaloplastyka – jedynej takiej specjalizacji funkcjonującej w naszym kraju.
Uzdolniona artystycznie młodzież ma tu niepowtarzalną możliwość uzyskania pełnego wykształcenia w zakresie ogólnym (zakończonym maturą) i artystycznym, o szerokim zakresie nauczanych specjalności i specjalizacji. Solidne przygotowanie ogólnoplastycznej edukacji z rysunku, malarstwa i rzeźby połączone z rozbudowanym warsztatem sztuki użytkowej reprezentującej unikatowe techniki artystyczne takie jak kowalstwo, snycerstwo i ceramika, tworzy niezwykłą atmosferę nauczania, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na arenie plastycznej Polski i nie tylko.
Kultywowanie tradycyjnego rzemiosła łączy się w rzeszowskim plastyku z osiągnięciami współczesnej techniki, tak niezbędnej w działaniach artystycznych dzisiejszego świata. Zajęcia z projektowania graficznego i multimedialnego oraz podstaw fotografii i filmu dają absolwentom wiedzę i umiejętności przydatne zarówno na studiach artystycznych jak i na wymagającym rynku pracy.
Do pobrania: